משקיע כשיר

 הרציונל שבבסיס ההבחנה ומה אפשר ללמוד מכך?

נוב 3, 2021 | השקעות | אפס תגובות

פרויקטים עתידיים

מחירי פרי-סייל

ההזדמנות להחשף  להשקעות יחודיות במכירה מוקדמת

לפני כולם

מיהו משקיע כשיר

בישראל ובעולם נהוג להבחין בין שני סוגים של משקיעים:

משקיע כשיר ומשקיע שאינו כשיר.

הבחנה זו היא בעלת משקל משמעותי בתחום ההשקעות והבנת המושג או ההבחנה היא קריטית גם עבור מי שאינו נופל תחת הקטגוריה של משקיע כשיר.

במאמר קצר זה, נגדיר מיהו משקיע כשיר, נתאר את מאפייניו הכלליים ונצביע על מה שניתן ללמוד מעצם ההבחנה.

משקיע כשיר בישראל – ההגדרה

בישראל, משקיע כשיר מוגדר בחוק ניירות ערך הישראלי. ייעוד זה שמור בדרך כלל לאנשים או גופים בעלי שווי נקי גבוה, הכנסה משמעותית או ידע נרחב בהשקעות. קריטריונים אלה מאפשרים להם חשיפה לעסקאות והשקעות מתוחכמות יותר ובעלות פוטנציאל סיכון גבוה יותר מאשר המשקיע הממוצע.

הדרישות הספציפיות כדי להיחשב משקיע כשיר בישראל כוללות ספים פיננסיים כמו שווי נקי העולה על סכום מסוים (לפחות 8.1 מיליון שקל) או בעל הכנסה שנתית גבוהה באופן עקבי (1.2 מיליון שקל בשנה, או 1.8 מיליון שקל בשנה להכנסה משפחתית) או שילוב בין השניים. בנוסף, גופים כגון בנקים, חברות ביטוח וחברות השקעות יכולים גם הם להיות מסווגים כמשקיעים כשירים.

 

משקיע כשיר או משקיע מן השורה – נקודת המבט של הרגולטור

הרציונל שבבסיס ההבחנה בין משקיע כשיר למשקיע שאינו כשיר הוא הצורך של הרגולטור להגן על ציבור המשקיעים. הנחת העבודה היא כי משקיעים כשירים הינם בעלי רמת אוריינות פיננסית גבוהה ובעלי סיבולת סיכון גבוהה. משקיעים מן השורה, להבדיל, נדרשים להגנה של הרגולטור בדמות תהליכי בקרה, תקנות ומגבלות שונות החלות על גופי ההשקעות ושיווקן לקהל המשקיעים.

ההבחנה בין שני סוגי המשקיעים גם מסווגת את ההשקעות עצמן לכאלו שמתאימות למשקיעים כשירים, למשקיעים מן השורה או לשניהם. במלים אחרות, מדובר בהבחנה בין השקעות מורכבות ומוסדרות פחות לבין השקעות מפוקחות וברמת סיכון, לכאורה, פחותה. בהתאם לכך, השקעות המוצעות באופן בלעדי למשקיעים כשירים נתקלות לעתים קרובות בפחות מכשולים רגולטוריים ודרישות גילוי בהשוואה לאלה המוצעים לציבור הרחב. הדרישות הרגולטוריות הפחותות, במקרים רבים, הופכת את גיוס ההון ליעיל ומשתלם יותר עבור החברות השונות.

 

האם משקיע כשיר הוא באמת משקיע מתוחכם?

כאמור, הרגולטור קושר בין הון גדול לבין יכולת ספיגת זעזועים והבנה פיננסית גבוהה, אך האם הון משמעותי הוא ערובה לידע פיננסי וסיבולת סיכון גבוהה? האם מוצר השקעה או עסקה המיועדת למשקיעים כשירים איננה רלוונטית למשקיעים שאינם כשירים?

התשובות לשאלות אלה, שלא תחת קורת הגג של החוק, אלא תחת פרשנות מרחיבה, מצביעות על מה שניתן ללמוד מעצם ההבחנה בין סוגי המשקיעים. ישנם משקיעים מן השורה בעלי ידע מעמיק ביותר ולעומתם משקיעים כשירים עם הבנה פיננסית נמוכה יחסית.

ההבחנה החוקית בין השניים מדגישה את הערך הרב בחיזוק המודעות לסיכון ובביצוע תהליכי ניהול סיכונים המאפשרים לכל משקיע לדעת אם השקעה מסוימת מתאימה לפרופיל הסיכון שלו. כמו כן, מודגשת החשיבות בלמידה של מתודולוגיות השקעה מתקדמות, או ניתוח מוצרי השקעה מורכבים. אלה עשויות להגביר את הידע והאוריינות הפיננסית של כל משקיע ולקדם את הצמיחה האישית והכלכלית שלו.

 

ולמה אחנו מספרים לכם את כל זה?

כדי שלא להגביל באופן מלא את האפשרות של משקיעים מן השורה להיחשף להשקעות מתוחכמות יותר, קבע הרגולטור את האפשרות לשווק השקעות במגבלות רגולטוריות פחותות (ללא תשקיף שמבוקר על ידי הרשות לניירות ערך) לעד 35 משקיעים שאינם כשירים.

ההשקעות שאנו משווקים ומנהלים מתאימות גם למשקיעים כשירים וגם למשקיעים רגילים. אנו מבצעים ניהול סיכונים מעמיק ומחקר מקדים לפני שאנו ניגשים לחתום על כל עסקה. הפרויקטים בתחום ה-Senior Living הם דוגמה לכך. ניתן להשקיע ביחידת השקעה קטנה יחסית המתאימה בדרך כלל למשקיעים מן השורה, אך גם ניתן לרכוש מספר יחידות השקעה המתאימות לרוב לצרכים של משקיעים כשירים.

 

השורה תחתונה – ידע הוא כוח

הבידול של משקיעים כשירים מונע בעיקר על ידי הצורך לאזן בין זמינותן של הזדמנויות השקעה מתוחכמות לבין ההגנה על המשקיע הממוצע. היא נשענת על ההנחה כי אנשים או גופים בעלי משאבים כספיים, ידע וניסיון גדולים יותר מצוידים טוב יותר להבין ולנהל את הסיכונים הכרוכים בכלי השקעה מורכבים.

בעוד קטגוריה זו שמורה לפלח קטן של משקיעים בשוק, הבנת הדינמיקה שלה מועילה לכל המשקיעים. הבנה של הסביבה הפיננסית היא כלי משמעותי בניווט בעולם ההשקעות. זו הסיבה שאנו משקיעים רבות בהנגשת המידע ולימוד המושגים והכלים בעולם השקעות בכלל והנדל"ן בפרט. ידע הוא כוח, ובעולם ההשקעות הוא מאפשר פעמים רבות להבחין בין עסקה טובה לבין עסקה לא טובה, לא משנה אם אתה משקיע כשיר או משקיע מן השורה.

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרויקטים עתידיים

מחירי פרי-סייל

ההזדמנות להחשף  להשקעות יחודיות במכירה מוקדמת

לפני כולם