שוק במשבר – למרות המצב גם זו הזדמנות לצמיחה

עולמנו הוא דינאמי ומשתנה, השינויים המתרחשים מביאים איתם ברכות ואתגרים שונים.

אחד האתגרים עבור משקיעים הוא ההתמודדות עם שוק החווה משבר.

משבר כלכלי, עולמי או מקומי, מביא איתו סיכויים וסיכונים ומי שיודע לזהות ולנצל את ההזדמנויות שהמשבר מביא לפתחו, ייהנה מרווחים גבוהים.

אמנם, הנבואה ניתנה לשוטים ואין מי שיוכל לחזות בוודאות של מאה אחוזים את העתיד, יחד עם זאת, קיימים מספר כלים בהם יכול משקיע נבון להשתמש כדי לזהות את אותן הזדמנויות פז, שיהפכו את המשבר למנוף צמיחה.  

התבוננות בנתונים – שוק הנדל"ן מפתיע לטובה

 

משברים נוטים להשפיע על תחומים שונים בצורה שונה, הדבר הראשון שעל משקיע לעשות, כדי לזהות את ההזדמנויות במשבר ספציפי הוא להתבונן בנתונים. קחו לדוגמה את התנהגות שוק הנדל"ן במשבר העולמי הנוכחי. לאור העובדה שרבים איבדו את מקום עבודתם כתוצאה מהסגרים ותקנות הבידוד, לאור האבטלה, הירידה בצריכה והפגיעה בשווקים רבים כמו שוק התיירות, הבילוי והתרבות ולאור קריסתם של עסקים רבים, ניתן היה לצפות שגם שוק הנדל"ן יפגע. למרות זאת – שוק הנדל"ן מפתיע ורושם עליות בביקושים ובמחירים במדינות רבות. בעוד שבאירופה העליות במחירי הנכסים מתונות יותר בדרך כלל, שוק הנדל"ן בארה"ב מזמן עסקאות משתלמות במיוחד למי שיודע לאתר את הנכס המתאים. השילוב של היצע רחב של נכסים מעוקלים הנמכרים במחירים נמוכים, עם ריבית נמוכה ושוק תוסס וצומח, הופך השקעה בנדל"ן בארה"ב להזדמנות פז – בתנאי שיודעים לזהות את הנכס המתאים.

 

שינוי מגמות בשווקים מקומיים

 

כדי לאתר את ההזדמנויות הטובות ביותר עבור השקעה, יש להעמיק ולחקור, ולאתר את השינויים והמגמות המקומיים והספציפיים יותר. אם לדוגמה, נתבונן בשוק הנדל"ן כיום, נראה כי הסגרים, הבידודים והאפשרות לעבוד מהבית שינו את העדפות המגורים של אזרחי העולם. בנייני דירות גדולים ורבי קומות במרכזי ערים גדולות מאבדים מהאטרקטיביות שלהם, לטובת בתים פרטיים, ופלח השוק של דירות איירביאנבי איבד מהאטרקטיביות שלו עקב הירידה בתיירות, והחשש של תיירים מתנאי היגיינה שאינם גבוהים מספיק. אלו הן רק שתי דוגמאות להשפעה של משבר עולמי על שוק הנדל"ן. משקיע שמעוניין לנצל את ההזדמנויות שהמשבר הנוכחי מזמן, צריך לאתר את האזורים בהם ההשקעה תהיה משתלמת ביותר.

קחו לדוגמה את המגמות בשוק הנדל"ן האמריקאי: בארצות הברית חלות תנודות במחירי הדירות, כאשר למשל, בפיניקס, סיאטל, קליבלנד ומיניאפוליס נרשמו עליות של בין 8.96% – 5.39% במחירי דירות במהלך השליש השלישי של 2020, בעוד שבניו יורק, סאן פרנסיסקו ושיקגו נרשמו עליות נמוכות של בין 1.67% – 0.6%. תהליך נוסף המתרחש כעת, הוא מגמות של ירידה במחירים של נכסים באזורים יוקרתיים אורבאניים מול עלייה בביקוש לבתים צמודי קרקע. לפני שרוכשים נכס יש לבדוק מה המגמה במחירים ובביקוש לנכסים באזור, ההזדמנויות יימצאו באזורים בהם מסתמנת מגמה של ביקוש ועליית מחירים. 

 

ביקוש מול היצע – בחינת שווי שוק של נכס פוטנציאלי

 

רווחיות ההשקעה בנכס תלויה בפערים בין ביקוש והיצע, ובמגמות בשוק המקומי. היכן שקיים ביקוש גבוה והיצע נמוך, ערך הנדל"ן עולה, ולהיפך. יחד עם זאת, פערי ההיצע והביקוש עובדים בשני הכיוונים, השקעה בנדל"ן שמחירו בשפל עקב היצע גבוה וביקוש נמוך עלולה להתברר כטעות, אם לא תצליחו למצוא דיירים שישלמו לכם שכירות. לפני שמשקיעים בנכס, חשוב לוודא שהביקוש לדירות למגורים בשכירות באזור הוא גבוה ובמגמת עלייה. כדי להבטיח שיהיה קל למצוא דיירים לנכס שלכם, בדקו את המצב הדמוגרפי של השכונה והאזור. בררו מה המעמד הסוציו אקונומי של תושבי השכונה, האם יש מגמה של התחדשות וביקוש לדירות, או שיש מגמה של הגירת אוכלוסייה איכותית מחוץ לשכונה. בנוסף, בדקו מה שוויים של נכסים דומים באזור, וכמה זמן נכס פנוי עומד ריק עד שנמצאים לו קונים. 

 

משא ומתן

 

ניהול משא ומתן יכול להוריד את מחיר הנכס, ובכך לסייע לרווחיות ההשקעה שלכם. שוק במשבר מספק למשקיע נקודות שיעזרו לו במשא ומתן, חפשו את הנקודות שיתנו לכם יתרון. לדוגמה: אם מצאתם נכס שמוצע למכירה לאורך זמן ולא נמצא לו קונה – יש לכם טיעון חזק למשא ומתן, אם מצב הנכס דורש השקעה בשיפוץ, הדבר יכול לעבוד לטובתכם, וכן הלאה. ככל שתצליחו לזהות יותר נקודות כאלו, כך יהיה לכם סיכוי גבוה יותר לקבל עוד הפחתה במחיר הנכס, ככל שהשוק נמצא במשבר, כך לטיעונים שלכם יהיה משקל מכריע יותר.

 

לנצל את ההזדמנות בתבונה

 

אין ספק בכך ששוק הנדל"ן בארה"ב חווה כעת צמיחה: השוק תוסס, למרות מגמת העלייה הכללית מחירי הנכסים עדיין נמוכים, הוסיפו לכך את הריבית הנמוכה, ויש לכם מתכון להשקעה משתלמת במיוחד. יחד עם זאת, כדי שתוכלו לממש את ההזדמנות, יש לבצע השקעה מושכלת המבוססת על בחינת השוק המקומי והנכס הספציפי. חשוב לוודא שיש לכם מרווחי ביטחון בין שווי הנכס, ההשקעה שלכם, התשואה המצופה והזמן שייקח לכם לאכלס את הנכס. כמו כן, חשוב לוודא שהנכס במצב טוב, או בעל פוטנציאל להשבחה, ושהוא ממוקם באזור החווה מגמות צמיחה והתפתחות. עבור משקיע ישראלי שאינו מקצוען בתחום, השקעה בנכס בחו"ל עלולה להיות מאתגרת מדי, והסיכוי לטעות בבחירת הנכס הוא יחסית גבוה. משקיע פרטי שיש לו את הזמן והמרץ לבצע את כל הבחינות הנדרשות, יוכל כמובן למצוא נכס ראוי להשקעה. יחד עם זאת, השקעה באמצעות חברה המתמחה בנדל"ן בחו"ל היא נוחה ובטוחה יותר עבור משקיע פרטי לא מנוסה. חברות שעיסוקן השקעה בנדל"ן בחו"ל מזהות את הנכסים והפרויקטים המבטיחים, מבצעות את כל הבדיקות והבירורים הנדרשים, ואף דואגות לנושא הניהול והתחזוקה של הנכסים, והמשקיע נהנה מהשקעה המבוססת על ידע מקצועי ואמין.

 

 

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *